Bramdrup sogn

Kirkebil:  Kan benyttes af ældre og gangbesværede. Kirkebil bestilles hos kordegnen inden for kordegnekontorets åbningstid på tlf. nr.: 7556 9453

 

Præster:

LV               Lone Vesterdal

JLA             Jette Langgaard Andersen

 

 

November

Søndag den 26.kl. 10.30

Verdensdommen

Efterfølgende orgelmatiné


LV

December

Fredag den 1.kl. 10.15

Morgenandagt


LV
Søndag den 3.kl. 10.30

Jesus prædiker i synagogen i Nazareth


JLA
Søndag den 3.kl. 15.00

Jesus prædiker i synagogen i Nazareth

Familiegudstjeneste med efterfølgende adventsfest i sognegården 


LV
Søndag den 10.kl. 10.30

Lignelsen om de 10 brudejomfruer


JLA
Tirsdag den 12.kl. 09.30

Optakt til julen

Særligt for børnehaven


LV
Tirsdag den 12.kl. 14.30

Optakt til julen

Særligt for bofællesskabet


LV
Torsdag den 14.kl. 09.30

Optakt til julen

Særligt for dagplejen


LV
Søndag den 17.kl. 10.30

Zakarias lovsang


LV
Onsdag den 20.

kl. 08.30

kl. 09.30

kl. 10.30

kl. 11.30

kl. 13.00

Optakt til julen

Særligt for folkeskolen

 

 

 


JLA
Søndag den 24.kl. 10.30

Noget om Johannes Døberen og om Jesu fødsel

Familiegudstjeneste


JLA
Søndag den 24.kl. 11.30

Noget om Johannes Døberen og om Jesu fødsel

Familiegudstjeneste


JLA
Søndag den 24.kl. 14.00

Jesu fødsel i Betlehem


LV
Søndag den 24.kl. 15.00

Jesu fødsel i Betlehem


LV
Søndag den 24.kl. 16.00

Jesu fødsel i Betlehem


LV
Mandag den 25.kl. 10.30

"Ordet blev kød og tog bolig iblandt os"


JLA
Tirsdag den 26.kl. 10.30

"Den, som mister sit liv på grund af mig, skal ..."


LV
Søndag den 31.kl. 10.30

Flugten til Ægypten


LV

Januar 2018

Mandag den 1.kl. 16.00

Fadervor

Efterfølgende vin og kage


JLA
Fredag den 5.kl. 10.15

Morgenandagt


LV
Søndag den 7.kl. 10.30

Jesus og de små børn


JLA
Søndag den 14.kl. 10.30

Kvinden ved Sykars brønd


LV
Søndag den 21.kl. 10.30

"Hvis ikke hvedekornet falder i jorden ..."


LV
Søndag den 28.kl. 10.30

Lignelsen om de betroede talenter


JLA

Februar

Fredag den 2.kl. 10.15

Morgenandagt


JLA
Søndag den 4.kl. 10.30

Lignelsen om såsæden og sennepsfrøet


LV
Søndag den 11.kl. 10.30

"Se, vi går op til Jerusalem"

Familiegudstjeneste med efterfølgende fastelavnsfest i sognegården


LV
Søndag den 18.kl. 10.30

Forudsigelsen af Peters fornægtelse


JLA
Søndag den 25.kl. 10.30

"Jeg tror, hjælp min vantro"


LV

Marts

Fredag den 2.kl. 10.15

Morgenandagt


LV
Søndag den 4.kl. 10.30

At have Gud eller Djævelen til fader


LV
Søndag den 11.kl. 09.00

Jesus siger: "Jeg er livets brød"

Efterfølgende landsindsamling for Folkekirkens Nødhjælp


JLA
Søndag den 18.kl. 10.30

Marias lovsang

Afslutning for minikonfirmander


LV
Søndag den 25.kl. 10.30

Maria salver Jesu fødder


LV
Torsdag den 29.kl. 19.00

Jesus vasker disciplenes fødder


JLA
Fredag den 30.kl. 10.30

Jesu korsfæstelse og død


LV

April

Søndag den 1.kl. 10.30

Kvinderne ved Jesu grav


JLA
Mandag den 2.kl. 10.30

Jesu korsfæstelse og død


LV
cookie information